fbpx

Niçin İyi İnsanlar Kötü Şeyler Yapar?

İnsanoğlu içinde iyiyi ve kötüyü birlikte taşır. Kendi seçimleri ile birini daha çok besler. Bu süreçte de insan egosu hazmedemeyeceği kadar ağır olan binlerce olay yaşar.

Böylece bir noktada, acı dayanılmaz bir hal alınca, sağlıklı ego bütünsel kişiliğe sığmamaya başlar ve ayrılarak kendi başına belirleyici bir güç olur. Yaralı ego işte böyle doğar.

Yaralı egomuzun acısı bizi olduğumuzdan başka birisi olmaya iter. Daha büyük, daha, güçlü, daha güzel, daha yakışıklı, daha sert veya daha kaygısız olmak için mücadele ederiz.

Etrafta kafası kesilmiş tavuk gibi koşturarak, kabul edilmemizi sağlayacağına inandığımız kişiye bürünmek, ihtiyaç duyduğumuz sevgiyi ve onaylanmayı bulmak için canımız çıkar adeta.

Yaralı egomuz bize ihtiyacımız olan “besini” bulmamız için koşturmayı emreder. Egonun besini sevgi, kabul görme, tanınma, pohpohlanma, onaylanma, saygı gösterilme gibi kendisinin hoş karşılandığını bildiren her şeydir.

Bazı yaralı egolar yeteri kadar “objeye” sahip olurlarsa değerlerini kanıtlayacaklarını düşünerek maddeciliğin büyüsüne kapılırlar. Bazıları görkemli binaların gizemli odalarında oturmanın vereceği özgüvenin peşine takılırlar. Kadın erkek olsun bazıları flörtöz davranışlar yoluyla öz saygı duymaya çalışarak ilgi çekmek ve arzulanmak isterler.

Büyük arayış işte böyle başlar ve yaralı egolarımızın acısını dindirmek için enerji tüketiriz. Bütün bu enerjiyi kendi insani kusurlarımızın, eksikliklerimizin ve kırgınlıklarımızın derin utancını duymayalım diye sarf ederiz.

Yaralı ego hızlı tatmin eden anları yakalar ve sonuçları hesaba bile katmaz. “Yaralı egomuzun kibri” fantezi ile gerçeklik arasına bir perde çekerek kendi davranışımızı bile görmemizi engeller. Tehlike işte tam burada başlar.

Kendimizi göremeyince ve kendi davranışımızın olumsuz etkisini artık fark edemeyince, savunmasız kalarak kolayca kendi sağlıksız egomuzun çarpık arzularının kölesi oluruz.

Bu noktaya gelmiş her iyi insan kötülük yapmaya müsaittir artık. Yaralı ego ne elde ederse etsin, ne başarırsa başarsın, ona yetmeyecektir ve kişiye ileride pişman olacağı bir çok yanlışları yaptıracaktır.

Bu kitap, karanlık ve aydınlık yanlarımızın savaşını anlatıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir