fbpx

Liderlik Filmi – Son Kale

General Irwin görev sırasında aldığı bir emri yerine getirmeyip, 8 askerin ölümüne sebebiyet vermekten on yıl mahkûmiyet ile cezalandırılır ve Albay Winter’in müdürlüğündeki yüksek güvenlik sistemleri ile korunan askeri cezaevine kapatılır.

Haksızlığa uğradığını düşünse de askeri kariyeri sona eren General Irwin’nin tek isteği, bir an önce bu süreyi doldurup eve dönmektir.

Kötü Liderlik Örneği Albay Winter

Cezaevi müdürü Albay Winter, askeri akademiden sonra hiçbir operasyonel göreve atanmadığı için eziklik duygusu yaşayan, kendisini ispatlamak için ben merkezcil bir karaktere dönüşmüş, aynı zamanda beşeri becerileri de son derece zayıf bir kişidir.

Hapishane yönetimini sağlayabilmek adına, mahkumların kişilik farklılıklarını gördüğü için aralarındaki iletişim eksikliğini ve kişisel zaafları kullanarak sürekli bir çatışma ortamı yaratmaktadır. Bu şekilde onları daha kolay yöneteceğini düşünmektedir.

Hapishanede bulunan bazı mahkûmların, geldiği günden beri General Irwin’e karşı saygıyla yaklaşması müdür Winter’i rahatsız eder ve bu askerleri katı bir şekilde cezalandırır. Cezaevi müdürünün her zamanki yanlış yönetim anlayışının karşısında tüm mahkûm askerler iyice çaresizlik içine düşmüştür.

İyi Liderlik Örneği General Irwin

Mahkum askerler, General Irwin’in karizmatik, bilgili, tedbirli ve bilge kişiliğinin etrafında bir araya gelmeye başladıklarında Cezaevi müdürü iyice saldırganlaşır. Mahkumları, General Irwin’in etrafından uzak tutabilmek için yeni yeni yöntemler geliştirmeye çalışmaktadır.

Odak Noktası

Liderlik, stratejik yönetim, takım çalışması, grup içi iletişim, kriz yönetimi gibi birçok konuda fikir veren filmi izleyebilirsiniz.

Cezaevi Müdürünün davranışları üzerinden iş hayatındaki kişilik tiplerinden değerler sistemi zayıf bir Dominant kişilik tipinin nasıl bir liderlik yapabileceğini görebilirsiniz. Aynı zamanda General Irwin üzerinden değerler sistemi yüksek bir Ciddi kişilik tipinin nasıl bir liderlik yapabileceğini öğrenebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir