fbpx

Bilmek Yetmez Yeniden Öğrenmek Lazım

Bizim anne-babalarımız kendi anne-babalarından öğrendikleri bilgilerle bir ömür tamamlıyorlardı. Bugünün gençleri ise anne-babalarından mesleki bir bilgi edinme şansına sahip değiller.

100 yıl önce insanlar hayatlarını tek bir işte çalışarak tamamlıyorlardı. Bugün ise ilk girdiği işten emekli olanlar iyice azaldı.  Gelecekte aynı işi yaparak hayatlarını tamamlayan insanlar yok denecek kadar az olacak. Herkes hayatı boyunca yeni yetkinlikler öğrenmek zorunda kalacak.

Eskiden öğrenim biter iş başlardı. Artık öğrenme hiç bitmeyecek. Herkes okul sonrası eğitimden, özel programlardan, internetten öğrenmeye devam edecek. 

Hayata tutunmak isteyen herkes meraklı olmak, yeni bilgiler edinmek, yeni yetkinlikler kazanmak zorunda.

Peter Senge’nin 1990`larda “öğrenen organizasyonlar” diye tarif ettiği şirket modeli “insanların, sürekli olarak kendilerini geliştirme imkânı bulduğu, öğrenmenin sadece bir gereklilik değil aynı zamanda bir zevke dönüştüğü çalışma ortamları”dır .

Bilmek yetmez. Herkesin yeniden öğrenmesi, kendisini sürekli geliştirmesi şart.

İnsanın doğuştan sahip olduğu çoğu eşitsizlikleri telafi edecek en büyük  güç edineceği bilgidir.  Öğrenmek ve öğrendiklerini hayata geçirmek insanı bir kaldıraç gibi daha yükseğe taşır.

Alvin Toffler, “Geleceğin cahili okuma yazma bilmeyen değil, nasıl öğreneceğini bilmeyen kişi olacaktır.” der. Öğrenmek önemlidir ama bunun için önce öğrenmeyi eğlenceli, zevkli ve ilham verici bir uğraş haline getirmek gerekir. Bunun için de insanın en iyi nasıl öğrendiğini keşfetmesi gerekir.

Bazı ortamlar öğrenmeyi, yenilenmeyi, ilerlemeyi desteklerken bazıları buna engel olur. İnsan merak etme ve öğrenme ihtiyacını yücelten bir ailede, bir arkadaş ya da iş ortamındaysa daha kolay ilerler. Böyle bir ortamda insanlar öğrenmeye, yeni yöntemler ve fikirleri denemeye gönüllü olurlar. 

Öğrenmenin bir yaşam tarzına dönüştüğü ortamlarda insanlar, tıpkı bitkilerin uygun toprak ve iklimde yeşermesi gibi hayata sarılır, gelişir ve büyürler.

Değişen dünyaya ayak uydurmak için sürekli öğrenmek, kendimizi sürekli yenilemek zorundayız.

Temel Aksoy

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir