fbpx

Kişisel Ataleti Yenmenin Yolu

Sizce ne yapması gerektiğini bilen, niçin yapması gerektiğini bilen, nasıl yapabileceğini bilen, yapmamakla ne kaybettiğini ve yaparsa ne kazanacağını bilen, ama yine de hiçbir şey yapmayan bir insanı eyleme geçmekten alıkoyan nedir?

Sizi durduran şey ATALET! Sadece sizi değil, milyonlarca insanı, binlerce şirketi, onlarca ülkeyi oldukları yerde saydıran şey atalettir.

Sosyal bilimlerde atalet, “eylem yeteneğindeki zayıflık” anlamına gelir. Kişisel atalet ise farkındalığı düşük ve durağan bir zihinle bir amaç için eyleme geçememe durumunu ifade eder.

Üzerine “ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etmek”, “yumurta kapıya gelmeden harekete geçmemek”, gibi deyimler ataletliler için sıkça kullanılır.

Duygusal ataletliler, dönemsel olarak ataletli ruh haline girerler ama “ataletli zihniyetleri” henüz tam oluşmadığı için bu durumdan çıkmaları daha kolaydır.

Zihinsel atalete sahip olanlar, hem ataletli ruh haline hem de çok sayıda ataletli zihinsel tutuma sahiptirler. En zor olanda ataletli bir zihniyeti düzeltmektir.

Ataletli insanlar bir araya gelerek ataletli kurumları, ataletli kurumlar da ataletli toplumları oluşturur. Atalet hali, bir tür psikolojik virüs gibi, ele geçirdiği bünyeyi güçsüzleştirip, olduğu yere sabitler.

Ruhu sürekli bir şey yapmak ile yan gelip yatmak ya da mevcutla yetinmek arasında patinaj yapan biriyseniz, her şeye kayıtsız kalarak, “kaybederken seyredenler kulübüne” üye olmak istemiyorsanız Mümin Sekman’ın kaleme aldığı bu başucu kitabını tekrar tekrar okumanızı öneririm.

Hiç merak ettiniz mi? Cehaletten esarete sürüklenişin mekanizması nasıl çalışıyor? Bu mekanizma şöyle çalışıyor:

Cehalet gafleti, gaflet ataleti, atalet sefaleti, sefalet felaketi, felaket de esareti meydana getiriyor.

CEHALET

Cehalet gafleti, gaflet de cehaleti büyütür. “Cahil” kişiler hayatta neyin kritik önemde olduğunu doğru olarak bilemezler. Neye önem vereceğini bilmeyen insanlar cehaleti giderecek olan doğru eğitime de yeterince önem vermeyecektir.

GAFLET

Gaflet atalet, atalet de gaflet üretir. Gaflet halinde uzun süre yaşayanlar, bir süre sonra kaçınılmaz olarak atalete düşecektir. Atalet halinde yaşayanlar da daha “gafil” hareketler yapacaktır.

ATALET

Atalet sefalet, sefalet de atalet getirir. Atalete düşmüş kişiler gittikçe acizlik içerisine düşerler. Acizlik içerisinde yaşayanlar da, kendilerinde bir şeyler yapmak için güç bulamayıp daha fazla atalete düşeceklerdir.

SEFALET

Sefalet felaket, felaket sefalet getirir. İnsanların sefalete düşmesi, onların başına sık sık felaketin gelmesine sebep olur. Aynı şekilde art arda felaketler yaşayan fert ve toplumlar da daha fazla sefalete düşerler.

FELAKET

Felaket esaret, esaret felaket getirir. Art arda felaketler yaşayıp mücadele ruhunu kaybeden fertler ve toplumlar özgürlüğünü kaybederek esarete düşecektir.

ESARET

Esarete düşen fertler ve toplumlar sömürülecek, felaket üzerine felaket yaşayacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü üzerine biraz düşünmeye ne dersiniz?

“Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir