fbpx

Nitelikli Yönetici Aranıyor!

Tüm girişimcilerin ve yöneticilerin bir ezberi var; “nitelikli iş gücü bulamıyoruz.” Sanki bu nitelik, sadece çalışanlarda eksikmiş gibi davranılıyor. Oysa girişimcilerin ve yöneticilerin de kendi niteliklerini sorgulaması gerekiyor.

Teknik bir konuda uzman olmak, o teknik işi organize edebilmek ve yönetmek anlamına gelmiyor. İyi bir doktor, mühendis, avukat, kaynakçı, aşçı vs. olmak veya bir şekilde para kazanıyor olmak iyi bir girişimci ve yönetici olunduğu anlamına gelmiyor.

“Katma değeri düşük iş süreçleri” inşa etmiş girişimci ve yöneticilerin, katma değeri düşük çalışandan şikâyet etmeye hakkı yok.

Verimsizlik ve tutarsızlık üzerine oturmuş iş süreçlerine nitelikli iş gücü bulabilmek veya nitelikli işgücünün etkili sonuçlar üretebilmesini beklemek gerçekleşebilecek bir beklenti değil.

Niteliksiz girişimcilerin ve yöneticilerin elinde nitelikli iş gücü de arada derede kalıyor. Nitelikli iş gücü, niteliksiz girişimcinin ve yöneticinin karışık zihninin ve düşük yetkinliklerinin yansıması olan karışık ve tutarsız iş süreçlerinde nasıl verimli olabilsin? Nasıl katma değeri yüksek iş üretebilirsin?

Girişimciler ve yöneticiler, ancak teknik becerilerinin yanına etkin yönetim becerilerini, iletişim becerilerini ve insan yönetme becerilerini ekleyebilirlerse nitelikli işgücünü işletmelerine çekebilir veya nitelikli işgücü geliştirebilirler. Aksi halde nitelikli iş gücü o işletmelerde durmuyor. Niteliksiz personelde böyle girişimcilerin ve yöneticilerin yönetimi altında gelişmiyor.

Bize nitelikli iş gücü kadar nitelikli girişimci ve yönetici de gerekiyor. Ne iş olsa yaparım diyen iş gücü kadar, ne iş olsa girişirim ve kafama göre de yönetirim diyenlerin varlığı da iş dünyası için bir sorun. Hem de çok öncelikli ve önemli bir sorun.

Ülkemizde “niteliksiz işsizlerden” daha çok “işli niteliksizler ve yöneticiler” kaynıyor.

Bu konuda girişimcilere ve yöneticilere, bakış açılarını değiştirip aynaya bakmalarını ve şu soruyu sormalarını isterim:

“Sen olsan senin gibi biri ile çalışmak ister miydin?”

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir