fbpx

1 Problem 4 Yaklaşım Tarzı

Farkında mısınız? Bizler, an itibariyle kendimizin son versiyonunu ürettiğimizi düşünüyoruz. Her yaşımızda en doğru ve en güzel olduğumuz gibi bir yanılsama içindeyiz. Ta ki aradan biraz zaman geçip geriye doğru bakana kadar.

Böyle olunca da hayatlarımızda yolunda gitmeyen şeylerden dolayı bazı problemlerin olabileceği ve bir an önce çözülmesi gerektiği gerçeğini erteliyoruz.

Tabi bu durum azınlıkta da olsa herkes için geçerli değil. Bazı insanlar 1,2 ve 3. grupta bahsettiğim kişilerden daha farklı davranma gereği duyuyor.

1.GRUP İNSANLAR

Bu gruptaki insanlar, sizin sunduğunuz çözümlerle ilgilenmezler. Çünkü çözümünü bulmaları gereken “bir problemin olduğunu kabul etmezler” veya görmezler. Böyle bir arayış içinde bile olmayabilirler. Hali hazırda problemi görmedikleri için sizin sunduğunuz çözümlerle ilgilenmezler. Bu nedenle de onları harekete geçirmek kolay değildir.

2.GRUP İNSANLAR

Bu gruptaki insanlar, hayatlarında yolunda gitmeyen bazı şeylerden dolayı bir problemin olduğunun farkındadırlar. Ancak bu problemin, kendilerinin dışında çözülebilecek bir problem olmadığına inanırlar. Problemi görse de o problemi kendi başlarına çözme eğilimi sergilerler. Hal böyle olunca da çözüm arama ve harekete geçme konusunda sizin fikirlerinizi ve çözümlerinize gözlerini yumarlar.

3.GRUP İNSANLAR

Bu gruptaki insanlar, hayatlarında yolunda gitmeyen bazı şeylerden dolayı bir problemin olduğunun farkındadırlar. Bu problemin nasıl çözüleceği ile ilgili kulaktan dolma da olsa bir fikirleri olabilir. Sizin çözüm önerilerinizi de saygıyla dinleyebilirler. Ancak kişisel atalete sebep olan farklı nedenlerden dolayı bir türlü harekete geçemezler.

4.GRUP İNSANLAR

Bu gruptaki insanlar, hayatlarında yolunda gitmeyen bazı şeylerden dolayı bir problemin olduğunun farkındadırlar. Bu problemin nasıl çözüleceği ile ilgili bir arayış içindedirler. Bu nedenle de sizin çözüm önerilerinizi saygıyla ve memnuniyetle dinlerler. Gerekli araştırmaları yapıp en doğru ve güvenilir şekilde problemi çözmek için aksiyon alırlar.

Problem, çözüm ve aksiyon alma sürecinde nerede durduğumuzu ve çevremizdeki insanların nerede durduğunu keşfedelim.

Bu bilgileri satış ve pazarlama süreçlerinde, personel yönetiminde, siyasal iletişimde ve fikirlerinizi paylaştığınız dost meclislerinde kullanabilirsiniz.

Genelde bizler her gördüğümüz kişiyi 4. gruptaki insan olarak algılıyoruz. İstediğimiz sonucu elde edemeyince de yersiz olumsuz duygular yaşayabiliyoruz.

Oysa ilk önce yapmamız gereken karşımızdaki kişinin bu 4 gruptan hangisinin içinde durduğunu tespit etmek. Bu tespiti yapabilirsek beklentimizi de iletişim stratejilerimizi de daha net olarak ayarlayabiliriz.

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir