fbpx

Bir Film İki Kişilik Analizi (Birkaç İyi Adam)

Birkaç İyi Adam (Few Good Man) en İyi Film Akademi Ödülü almış hem kadrosu hem de senaryosu ile izlenmeyi bekleyen bir film.

Filmin başrollerinde Teğmen Daniel Kaffe rolü ile Tom Cruise, Albay R. Jesup karakteri ile Jack Nicholson ve Kıdemli Yüzbaşı Johnne Galloway karakteri ile Demi More var.

Film, Küba Guantanamo Körfezi Wirward Güvenlik Piyade Tümeninde görevli erlerden biri olan Santiago’nun ölümü ve bu ölümün arka planındaki suçluların araştırıldığı bir senaryoya sahip.

Filmde iki tip lider örneği hemen göze çarpıyor. Teğmen Kaffee (Tom Cruise) ilişkiye yönelik ve demokratik lider, Albay Jessup (Jack Nicholson) ise yapıya yönelik ve otoriter lider olarak görülmektedir.

Teğmen Kaffee otoriter ve sorgulanmaz emirlerin olduğu bir yapı içerisinde özgürlüğünü koruyan bir birey olarak kalmaya çalışmaktadır.

Kurallardan daha çok ilkelere önem veren, ilkeler söz konusu olduğunda ast ve üst kavramlarını sorgulayan bir birey olarak kendini göstermektedir.

Albay Jessup’ın ise bencil, otoriter, ilkelere değil de katı kurallara sımsıkı bağlı, astlarının fikirlerini önemsemeyen ve inisiyatif almalarına izin vermeyen bir liderlik sergilemektedir.

Jessup, akıl ve ilke dışı bile olsa emirlerine uyulmadığında ise oldukça baskıcı ve saldırgan davranmaktadır.

Liderlik farklarını algılamanın yanında iş hayatında yer alan kişilik tiplerini anlamak için de bu filmi izlemenizi öneririm.

Teğmen Kaffee, İz Bırakan (İlişki Odaklı) kişilik tipinin baskın özelliklerini üzerinde taşırken, Albay Jessup ise Dominat (Güç Odaklı) kişilik tipinin baskın özelliklerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir